Wrocław na dużym ekranie podczas 17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

1/08/17
W absolutnej ciszy, reż. Łukasz Śródka
Festiwalowe przeboje w sekcji Ale kino+ na 17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty "Nieśmiałość koron drzew" - instalacja sensualna

Wrocławskie horyzonty to specjalna tegoroczna sekcja poświęcona bujnie rozwijającej się stolicy Dolnego Śląska - miejscu naznaczonemu przez historię, uwielbianemu przez artystów i szczególnie bliskiemu festiwalowej publiczności.

W nietypową podróż w czasie zabiorą widzów Pokolenia Janusza Zaorskiego. To kinofilskie spojrzenie na historię Polski dokonane oczami autora legendarnej Matki Królów. Zrealizowany z okazji jubileuszu wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych dokument wspomina powstałe tu produkcje i przez ich pryzmat opowiada o skomplikowanych dziejach naszego kraju.


Znacznie brutalniejszą opowieścią o przeszłości są Kadry Wrocławia: Zagłada miasta - dokumentalny tryptyk, na który składają się: Wyrok na miasto Janusza Chodnikiewicza, Wrocławska opowieść Witolda Lesiewicza i Bitwa o Wrocław Maji Wójcik. Wszystkie nawiązujące do niszczycielskiej dla Wrocławia i jego mieszkańców walki, jaką Rosjanie i Niemcy toczyli ze sobą w 1945 roku.

Późniejszą historię miasta przybliża Bitwa wrocławska Beaty Januchty. To dokumentalna opowieść o stanie wojennym. Jej bohaterem jest naoczny świadek wydarzeń z 31 sierpnia 1982 roku - wtedy piętnastoletni chłopiec, który po latach konfrontuje swoje zapiski z tamtych czasów z dokumentami odnalezionymi w Instytucie Pamięci Narodowej.

Z powrotem nad kulturalną mapę Wrocławia zaprowadzi widzów Luxus. Prosta historia Agnieszki Mazanek prezentująca dzieje powstałej w 1981 roku legendarnej już grupy artystycznej LuXus. Członkowie i przyjaciele formacji opowiadają o kulisach jej powstania, a także o towarzyszących zespołowi wzlotach i upadkach.

Dopełnieniem cyklu jest W absolutnej ciszy Łukasza Śródki. To swoisty hołd złożony przez reżysera swojemu dziadkowi - Konradowi Jarodzkiemu - znanemu wrocławskiemu malarzowi, byłemu rektorowi Akademii Sztuk Pięknych i wieloletniemu współpracownikowi Grupy Wrocławskiej, która obchodzi w tym roku swoje pięćdziesięciolecie.


czytaj także
Top 10 Złote Dziesiątki Agnieszki Szeffel, Mariusza Miklińskiego i Mariusza Wojasa 2/08/17
Branża Rozpoczął się nabór na Polsko-Amerykańskie Spotkania Koprodukcyjne 3/08/17
Program Ariel Schweitzer: Jacques Rivette - sekretna obrona 24/07/17
Top 10 Złota Dziesiątka Moniki Semczyk 24/07/17