Nowa sekcja Lost Lost Lost - zagubione wśród festiwali

16/05/17
Polk, reż. Nikos Nikolopoulos, Vladimir Nikolouzos
SNH i Gutek Film zapraszają na Podlasie SlowFest Identyfikacja wizualna MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, którą współtworzyli widzowie festiwalu

Dynamiczny festiwalowy rynek nie zawsze dopasowuje się do oczekiwań selekcjonerów. Bywa, że nowe tytuły krążą po świecie po zaskakujących trajektoriach. Z różnych powodów nie trafiają do programu Nowych Horyzontów, by potem ustąpić miejsca kolejnym nowościom.

Co dzieje się z zagubionymi w czasie i pamięci tytułami? Czekają na ponowne odkrycie! I to właśnie dla nich stworzyliśmy cykliczną sekcję Lost Lost Lost. W programie znalazły się filmy nawiązujące do specyfiki festiwalu: odważne, nieklasyczne, poszukujące nowych rozwiązań formalnych, słowem - nowohoryzontowe.

Z zainteresowaniem śledzimy twórczość reżyserów przez lata odkrywanych przez festiwal. Widzowie 17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty będą mieli okazję obejrzeć ich kolejne filmy: pokazywanych w Locarno Nieobecnych Meksykanina Nicolása Peredy (Lato GoliataPerpetuum mobile) z Gabino Rodriguezem w jednej z ról; film oparty na bestsellerowej powieści Gerbranda Bakkera Na górze cisza holenderskiej reżyserki Nanouk Leopold (WolfsbergenRuchy Browna); fabularyzowany dokument Chilijczyka Joségo Luisa Torresa Leivy (Niebo, ziemia i deszczLato) o jego rodzinnej wyspie Chiloé - Wiatry wiedzą, że wracam do domu czy subtelny dramat o stracie Sen i cisza Hiszpana Jaimego Rosalesa (SamotnośćPiękna młodość).

W programie sekcji znalazły się także odkrycia z kilku ostatnich lat: obsypany nagrodami Dead Slow Ahead Mauro Herce'a, opowieść o pływającym po oceanach statku towarowym, dowód na artystyczny potencjał tkwiący w przemysłowych przestrzeniach; nagrodzony rok temu w Rotterdamie paragwajski Ostatni ląd Pablo Lamara - minimalistyczne slow cinema, żałobny rytuał w środku selwy; Kolejny rok Shengze Zhu, antropologiczny eksperyment prezentujący w 13 statycznych ujęciach zasiadającą do wspólnych posiłków chińską robotniczą rodzinę - to rzadki przypadek, kiedy kino tak zbliża się do swoich bohaterów; oraz greckie nowe horyzonty, doceniony przez krytyków Polk Nikosa Nikolopoulosa i Vladimira Nikolouzosa, pod każdym względem nieklasyczna, imponująca wizualnie historia tajemniczego morderstwa dziennikarza George'a Washingtona Polka w Salonikach w 1948 roku.

Kuratorami sekcji są związani z Nowymi Horyzontami od samego początku ich istnienia, najpierw jako widzowie, potem pełniący różne funkcje w zespole: Agnieszka Szeffel, Mariusz Mikliński i Mariusz Wojas.


czytaj także
Ogłoszenie Nabór na wolontariat 17. TNH: 1 - 21 maja 2017 1/05/17
Program Kino Dzieci na 17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty 2/06/17
Branża New Horizons’ Polish Days Goes to Cannes na targach Marché du Film 27/04/17
Program Trzecie Oko przedstawia: Good Girls Gone Bad 26/04/17