Hong Sang-soo x 4 na 17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

21/07/17
Aparat Claire, reż. Hong Sang-soo
Rozmowa z Marine Vacth, aktorką Françoisa Ozona Złota Dziesiątka Ewy Szabłowskiej

Twoja i nie tylko twoja (2016), Samotnie na plaży pod wieczór (2017), Dzień po (2017) i Aparat Claire (2017) – w takiej kolejności w ciągu niespełna roku pojawiły się na światowych festiwalach nowe filmy jednego z nowohoryzontowych ulubieńców, Honga Sang-soo. 

Oglądane razem układają się w rodzaj mini-serialu o uczuciowych perypetiach kilkorga artystów – bo w tym środowisku zwykł osadzać akcję swoich filmów koreański reżyser. Jeśli dodamy do tego, że na ekranie pojawiają się ci sami aktorzy, by wymienić Min-hee Kim czy Hae-hyo Kwona, wrażenie, że śledzimy kolejne odcinki opowieści o życiu tych samych osób będzie jeszcze silniejsze - choć każdy z nich ma inną emocjonalną temperaturę.

Kameralne kino Honga ma w sobie niebywałą lekkość, niemal od niechcenia wprowadza nas w świat zawiłych relacji, skomplikowanych międzyludzkich układów, najsubtelniejszych emocji – kreśląc przy tym wyrazisty portret środowiska. Wywodząc się z nurtu azjatyckiego filmowego minimalizmu, reżyser odwołuje się jednocześnie do tradycji europejskich (Twoja i nie tylko twoja to wariacja na temat Mrocznego przedmiotu pożądania, a w nakręconym w Cannes Aparacie Claire zobaczymy Isabelle Huppert). Każdy z wymienionych tytułów ma też swoją suto zakrapianą scenę: pijackiej kłótni przy stole, zataczania się w drodze do domu, podlanych alkoholem bełkotliwych wyznań - nikt nie szczędzi tu bohaterom momentów żenady i wstydu, co czyni ich jeszcze bardziej prawdziwymi. I jeśli kino Honga Sang-soo jest autoportretem, to w równym stopniu czułym, co bezlitosnym.  

Partnerem sekcji jest Centrum Kultury Koreańskiej w Warszawie.


czytaj także
Program Rozpoczęła się sprzedaż biletów na 17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty 19/07/17
Top 10 Złota Dziesiątka Marcina Pieńkowskiego 19/07/17
Top 10 Złota Dziesiątka Małgorzaty Sadowskiej 18/07/17
Program Pokazy przedpremierowe "Twojego Vincenta" podczas MFF T-Mobile NH 18/07/17