Złota Dziesiątka Ewy Szabłowskiej

21/07/17
Przetrąceni, reż. Helene Hegemann
Hong Sang-soo x 4 na 17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty Złota Dziesiątka Moniki Semczyk

Ewa Szabłowska, selekcjonerka MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, kuratorka sekcji Filmy o sztuce i Trzecie Oko, poleca filmy z programu festiwalu. 

Przetrąceni - stylowy i nihilistyczny skok w autodestrukcję. W tle Berlin rozświetlony strobo, ścieżka dźwiękowa, która nie pozwala zasnąć przez następnych kilka nocy oraz traktat o zaletach palenia w łóżku.

Włamywaczka - Morze Martwe, lampart i dziewczyna o niezwykłych zdolnościach. Jak bardzo trzeba wyostrzyć zmysły, by odnaleźć swoją zwierzęcą naturę?

Gdy o Niemczech myślę w nocny czas - minimalistyczny i precyzyjny - jak niemieckie techno - film o scenie elektronicznej. Czy kultura klubowa to nowy romantyzm XXI wieku?

1996 Lucy i trupy w basenie - zaskakujący trip w estetyce lo-fi o dziewczyńskim wypadzie na alternatywny festiwal muzyczny. Jak nagrany na ziarnistym VHSie - retro-fetysz z lat 90.

Photon - niezwykła wizualnie opowieść, od Wielkiego Wybuchu po futurologiczne spekulacje na temat rozwoju cywilizacji i końca wszechświata.

Mięso - feromony, delirka i ekstaza kanibalistycznych żądzy. Plus francuskie bliźniaczki - raperki "Orties" w soundtracku prowokują do feministycznej rewolucji.

Samokrytyka burżuazyjnego psa - groteskowa komedia o sztuce politycznej: jak rewolucyjny zapał, udręka fizycznej pracy i nieszczęśliwa miłość mogą przemienić hipstera w czworonoga.

Tikkun - chasydzki zombie błądzi po ciemnym mieście, prowadząc bluźnierczy pojedynek ciała z duszą. Absolutnie genialny, zimny jak śmierć egzystencjalny thriller.

Wir - obracanie się wokół własnej osi może być uciążliwe i ekscytujące. Sprawia, że percepcja rzeczy może się zmienić. Intelektualna trąba powietrzna, która jeżeli damy jej się ponieść, prowadzi w zupełnie nieoczekiwane miejsca.

Gdzie jest Rocky II? - psychodeliczne śledztwo, by odnaleźć sztuczny kamień na pustyni - pracę Eda Ruschy, nazwaną na cześć Sylvestra Stallone. Czyli jak znaleźć igłę w stogu konceptualnego siana.

Ewa Szabłowska


czytaj także
Wywiad Rozmowa z Marine Vacth, aktorką Françoisa Ozona 20/07/17
Program Rozpoczęła się sprzedaż biletów na 17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty 19/07/17
Top 10 Złota Dziesiątka Marcina Pieńkowskiego 19/07/17
Program Ariel Schweitzer: Jacques Rivette - sekretna obrona 24/07/17